Bog, Csaba és Zsolt utazik, videózik, fotóz és néha ír. Ha ír, akkor ide (is).

Pár nap Moszkvában

2018/06/07. - írta: Utazóközösség

Kezdjük azzal, hogy mindenki azt mondja, hogy Moszkva drága.

Pedig nem.

Viszont odajutni tényleg nem olyan baromi egyszerű, mert lehet, hogy a Wizz Air oldalán találsz röhejesen olcsó jegyeket, meg is veszed, örülsz, meg az is kiderül, hogy némi körültekintéssel szállást is tudsz lőni kedvező áron, csak aztán jön a meglepetés, ami a vízum igénylése során ölt testet. Onnan indul, hogy 24 lepedő, ha simán kérsz egyet (ami 10-12 nap), ha gyorsítanál az ügymeneten, akkor szaladnak felfelé az árak, plusz szükséged lesz egy meghívólevélre, amit alapvetően a szállásod fog kiállítani és annyit kérnek el érte, amennyit akarnak. Hallottam olyanról, akit csak 6 ezer forintra rántottak le, másoknál a tarifa 15 ropi volt.

20180531_073156.jpg

De ha megérkeztél, onnantól már elkezdenek klappolni a dolgok, a fapados reptérről sem dráma bejutni, a Seremetyevo nevű, nemzetközi légikikötőről pedig vonat is megy befelé, ami 35 perc alatt letesz a Beloruszkaja állomáson, onnan meg hipp-hopp bent lehet lenni a konkrét belvárosban metróval. Ami kb. 200 HUF-os jegyárral üzemel. Ne taxizz, mi ráfáztunk (nem az ára miatt, bár az sem volt barátságos), kerek 100 perc alatt értünk be a Szmoleszkaja környékére.

20180529_155157.jpg

A központi látnivaló nyilvánvalóan a Vörös tér és a Kreml. Utóbbiba 500 rubel a beugró, szerdán a legkisebb a sor (nekünk 15 perc volt), de ha nem vagy felkészülve, hogy bent mi micsoda, akkor feleslegesen sétálgatsz különböző, egyébként híres és érdekes dolgok között, mint a világ legnagyobb harangja, ágyúja, vagy az orosz pátriárka legfontosabb temploma. Én vezetett túrát foglaltam, ami jó drága volt (ahhoz képest), de megtudtam egy csomó érdekességet, mind benne van a videóban.

20180530_213330.jpg

Ha már vezetett túra: van minden nap 10:45-től ingyen egy 2-3 órás séta a belvárosi részen, ami nagyon korrekt, erősen ajánlott, mert egy rakás apró, de jópofa extra információval gazdagodsz, meg kapsz egy csomó tippet és trükköt a jövőre nézvést. A Vörös téren a Lenin-mauzóleum ingyenes, épp ezért óriási a sor előtte, több órás várakozási idő után megnézheted az öreget egy üvegen át, a mi idegenvezetőnk szerint mára már ez 20% Lenin, 80% viasz kombinációja. Drága viszont bemenni a Szent Vazul Székesegyházba, mert nagyon kicsi, ezért ezzel próbálják szűkíteni a turisták számát, de ez kívülről is pompás. Egyébként azt kevesen tudják, hogy ezt Retteget Iván építette, amikor lenyomta a tatárokat, de igazából kilenc templom összeépítése, nevét viszont a tizedikről kapta, amit utólag toltak hozzá oldalról. A téren ugyanis a 17. században élt egy hajléktalan figura, aki annyira átszellemült volt vallásilag, hogy nem is nagyon viselt ruhát, meg mezítláb volt mindig és a moszkvaiak elkezdték tisztelni, különböző mendemondák keringtek róla, hogy meggyógyít betegségeket, amikor pedig meghalt, odatemették a székesegyház mellé, majd szentté avatták és kapott a sírjára egy kápolnát, végül pedig az egész épületet róla nevezték el.

gum.png

A Vörös téren még benézhetsz a Gum áruházba, ami méregdrága, ha venni is akarsz valamit, de inkább menj metrózni egy kicsit, mert az önmagában király. Hihetetlen cifra állomásokat építettek az 50-60-as években, mintha palotákban közlekednél, persze a metrókocsik ismerősek lesznek itthonról, de itt nem szüttyögnek, hanem döngetnek 70-80 km/h sebességgel az alagútban, ami egy budapestinek elég ijesztő. Messze vannak az állomások egymástól, egy-egy megállóra is megérheti felszállni, leszállni pedig mindenképpen érdemes az 5-ös vonalról Kijevszkeja és Majakovszkeja állomásokon.

20180530_093547.jpg

Van kissé kintebb egy űrkutatási múzeum is, ide 250 rubel a beugró és igazából tök érdekes, mindenképp javasolt felkeresni, ha egy kicsit is izgat ez a téma. Ahogyan szintén érdemes megnézni a Hét Nővérként számon tartott, Sztálin által építtetett kommunista felhőkarcolókat is megnézni, az egyetemnek helyt adó épület tetejére fel lehet menni, ha időben írsz nekik egy emailt, hogy ez a vágyad. De pont az egyetemmel szemben van egy dombocska is, amiről tökre jól be lehet látni a várost. Ha ennél magasabbról akarod nézni, akkor irány Moscow City, ami a felhőkarcolós rész, itt az Imperia torony tetején van múzeum is, de 1500 rubelt kérnek érte el, az Európa legmagasabb épületeként ismert Federation torony tetején viszont a Bar Sixty működik döbbenetes kilátással, de kell fogyassz valamit, hogy bemehess, az pedig szintén nem lesz olcsó.

20180530_171323.jpg

Nekem javasolták a Red Ocotober nevű szigetcsúcsot is, ami egy hipster jellegű kis negyed egy csomó művészeti projekttel, galériával, co-working irodákkal, startupokkal, ide estefelé érdemes jönni. Könnyen megtalálod, mert a világ 10 legrondább emlékművel közé beválasztott Péter Cár szobor zárja le a szigetet a Moszkva folyóba belerondítva. Enni sok helyen lehet, de ha megkérdezel valakit, hogy mondjon egy jó orosz éttermet, akkor azt fogja mondani, hogy vagy jó, vagy orosz, úgyhogy érdemes a tényleg frankó grúz konyhát választani, rengeteg grúz étterem van Moszkvában.

20180528_212526.jpg

Három nap hellyel-közzel elég a városra, ha ennél több időd van, akkor mindenki szerint ülj vonatra és irány Szentpétervár. Nekem sajnos csak ennyi napom volt, de ha nem is Moszkvába, az oroszokhoz mindenképpen visszatérek majd.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://utazokozosseg.blog.hu/api/trackback/id/tr1514029704

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása